Mezoterapia
Mezoterapia igłowa to kontrolowane nakłuwanie skóry, skorelowane ze wstrzykiwaniem koktajli odżywczych.
Intensywne nakłuwanie skóry cieniutkimi igłami indukuje tworzenie nowych włókien kolagenowych, zaś iniekcja bogatoskładnikowych koktajli, bazujących na kwasie hialuronowym, kwasie polimlekowym, aminokwasach, oligopeptydach, witaminach, dogłębnie nawilża i rewitalizuje skórę.
Mezoterapia igłowa to zabieg wprowadzania substancji aktywnych w głąb skóry. W tym celu wykonywane są nakłucia cieńką igłą. Najistotniejszą zaletą mezoterapii jest jej uniwersalność. Manifestuje się ona mnogością zastosowań oraz wielotorowym oddziaływaniem na skórę. Mikrokrwawienie i mikrourazy generują aktywację płytek krwi i czynników wzrostu, które przyspieszają podział, rozwój i różnicowanie się komórek skóry, w tym komórek macierzystych i fibroblastów. Przyspieszone w ten sposób procesy autoregeneracji oraz usprawnione mikrokrążenie krwi dają ostatecznie efekt dogłębnego remodelingu skóry. Z kolei iniekcja substancji odżywczych spektakularnie intensyfikuje penetrację składników aktywnych w głąb skóry. Zabieg mezoterapii wykazuje zatem wielokierunkowe działanie, koncentrujące się na pobudzeniu procesów odnowy skóry.
Zastosowanie stymulatora tkankowego do głębokiej biostymulacji i odmładzania okolicy oczu (Nucleofill soft plus Eyes) – Mezoterapia
Wskazania
Tym, co wyróżnia zabieg mezoterapii jest skorelowanie nakłuwania skóry jako procesu indukującego zmiany architektury i funkcji skóry z dogłębnym odżywianiem starannie skomponowanymi koktajlami. Inną cechą mezoterapii godną uwagi jest niezwykła skuteczność jako zabiegu regeneracyjnego skóry twarzy i ciała oraz szybkie i praktycznie bezbolesne odmłodzenie, wygładzenie i ujędrnienie skóry.
Wskazania do wykonania mezoterapii igłowej
Mezoterapia igłowa wykonywana jest w celu odmłodzenia skóry i aktywowania metabolizmu komórek skóry. Wskazaniem do wykonania tego zabiegu medycyny estetycznej są:
- terapia anti- aging obejmująca odmłodzenie twarzy, szyi i dekoltu,dłoni i innych wybranych partii ciała
- redukcja cellulitu czy rozstępów
- minimalizowanie widoczności blizn
- terapia przebarwień
- hamowanie nadmiernego wypadania włosów.
Przebieg zabiegu mezoterapii igłowej
Mezoterapia polega na ostrzykiwaniu skóry wybranym preparatem odżywczym, w równych odstępach co 5- 15 mm. Miejsca iniekcji preparatu widoczne są pod skórą jako niewielkie zgrubienia, które samoistnie się wchłaniają. Całość zabiegu trwa ok. 20 minut. U osób bardzo wrażliwych na ból można zastosować krem znieczulający.
Efekty mezoterapii widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak zalecane jest wykonanie serii 4- 6 zabiegów co 2-4 tygodnie.
Przygotowanie do mezoterapii igłowej i postępowanie pozabiegowe
Przed zabiegiem mezoterapii igłowej konieczna jest konsultacja z lekarzem , który wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań.
Podczas konsultacji określany jest cel zabiegu i dopasowywane są odpowiednie koktajle odżywcze, które będą wstrzykiwane podczas zabiegu. Na 24 godziny przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz stosowania leków wpływających na krzepliwość krwi. Ponadto na tydzień przed zabiegiem można stosować w miejscu planowanego zabiegu preparat z witaminą K, uszczelniający naczynia krwionośne.
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielkie zaczerwienienie i obrzęk skóry, które znikają po 2- 5 dniach. Wskazane jest unikanie makijażu, sauny, opalania w czasie 12 godzin po zabiegu. Skórę należy ponadto chronić kremem z filtrem UV.
Przeciwwskazania do wykonania mezoterapii igłowej
- ciąża i okres karmienia piersią
- choroby nowotworowe,
- terapia sterydowa lub przeciwzakrzepowa,
- zmiany chorobowe na skórze w lokalizacji planowanego zabiegu,
- aktywny trądzik
- opryszczka
- choroby autoimmunologiczne,
- skłonność do powstawania bliznowców i zwłóknień.
Na podstawie bibliografii; Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej; UM w Białymstoku, 2014
Zalecenia przed zabiegiem/Informacje
Zabieg nie jest bolesny (lekkie mrowienie i uczucie rozpierania). Przed zabiegiem, na życzenie Pacjenta, można zastosować maść znieczulającą.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu Pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć.
Możliwe skutki uboczne
- delikatne zaczerwienienie
- swędzenie
- obrzęk lub siniak (znika w ciągu kilku dni)
- zabieg jest naturalny , rysy twarzy nie ulegają zmianie